Organizując wesele skupiamy się na wielu elementach, które pozwolą nam sprawić, że będzie to niezapomniany dzień zarówno dla nowożeńców, jak i zaproszonych gości. Wybierając idealny dom weselny nie możemy zapomnieć o tak istotnej kwestii jak dobór odpowiednich potraw.
O tym jak ważne jest jedzenie w trakcie przyjęcia weselnego może świadczyć fakt, że zaraz obok dobrego zespołu muzycznego jest to drugi najczęściej omawiany temat. Bez smacznego jedzenia oraz skocznej muzyki nie można się przecież wyśmienicie bawić. Z tego też powodu restauracje prześcigają się w wymyślaniu rozbudowanych kart dań.
Kuchnia tradycyjna polska czy światowa?
Jedna z zasad organizowania przyjęcia weselnego mówi o tym, że potrawy serwowane w trakcie tego dnia powinny odzwierciedlać to, co najlepsze w kuchni polskiej. Nie może zatem dziwić, że najczęściej wybieranymi daniami są przede wszystkim rosół, żurek, różnego rodzaju kotlety, krokiety wraz z sałatkami i wyborem typowo polskich dań na zimno.
Warto jednak wiedzieć, że jedzenie, które znajdzie się na naszych stołach w trakcie wesela powinno odzwierciedlać jego charakter i dlatego też coraz częściej restauracje organizują uczty o specjalnym charakterze, na przykład takie przeznczone tylko dla wegetarian lub wegan. Podaje się także potrawy o charakterze regionalnym – tak zwane wiejskie stoły, na które składają się takie dania, które cieszą się największą popularnością w danej miejscowości. Niekiedy pary decydują się także na uzupełnienie tradycyjnej karty dań o te nie zawierające glutenu, cukru lub innych „problematycznych” składników.
Odkąd polscy miłośnicy kulinariów zaczęli otwierać się na nowe smaki, w ofercie menu weselnych pojawiły się również potrawy charakterystyczne dla kuchni świata. Do najczęściej wybieranych należą między innymi potrawy azjatyckie, te zawierające owoce morza lub takie charakterystyczne dla kuchni śródziemnomorskiej.
Jak wybrać właściwe menu?
Decydując się na konkretny typ cateringu warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwszą, i właściwie najważniejszą, jest budżet. To on decyduje o tym, jakie jedzenie zostanie podane na stół. Ponadto trzeba zastanowić się nad preferencjami własnymi oraz zaproszonych gości. Potrawy powinny być dobrane tak, aby miały możliwość trafić w gusta większości z nich. Przykładowo, zawsze znajdzie się ktoś, kto nie przepada za tradycyjnymi flakami, dlatego dobrym pomysłem będzie poprosić kuchnię o przygotowanie kilku lub kilkunastu porcji rosołu lub innej powszechnie lubianej zupy. Jeśli wśród gości znajdują się osoby o specyficznych potrzebach żywieniowych, jarosze lub diabetycy, warto pomyśleć o ugotowaniu potraw specjalnie dla nich.
Układając jadłospis trzeba zadbać o różnorodność. Na stole powinny znaleźć się zarówno dania gorące, jak i zimne. Tutaj także trzeba wziąć pod uwagę sezonowość. Może bowiem okazać się, że jedzenie będzie zbyt szybko się psuło.