6 czerwca 2017 6 czerwca 2017

Jak wybrać fotografa na ślub?

Piękne zdjęcia z uroczystości zaślubin i reportaż z wesela to jedna z najważniejszych pamiątek z dnia ślubu. Młode Pary powinny dobrze sprawdzić fotografa, który zajmie się dokumentowaniem wydarzenia i tworzeniem ślubnego albumu. Podpowiadamy, jak prowadzić poszukiwania i na co zwrócić uwagę, aby wybrany fotograf okazał się profesjonalistą w każdym calu.

Gdzie prowadzić poszukiwania na ślubnego fotografa?

Na polskim rynku działa wiele agencji i studiów fotograficznych specjalizujących się w reportażach ślubnych. Duży wybór usługodawców może jednak budzić pewne wątpliwości, a zamawianie zdjęć u przypadkowego fotografa nie zawsze okaże się trafionym pomysłem.

W najlepszej sytuacji są Pary Młode, które mogą polegać na poleceniach zaufanych osób (rodziny, przyjaciół, znajomych). Warto jednak pamiętać, że poszczególne osoby mają swoje własne oczekiwania – np. jednym zależy, aby zdjęcia ze ślubu były możliwie, jak najbardziej realistyczne, innym marzy się artystyczna sesja portretowa i plener według własnego scenariusza.

Państwo Młodzi mogą skorzystać z wyszukiwarki i poszukać fotografów ślubnych ze swojej okolicy. W takim przypadku warto dokładnie przejrzeć portfolio poszczególnych wykonawców, zwrócić uwagę, czy jest ono bogate i zawiera zdjęcia z wielu różnych imprez.

Dobrych fotografów można poszukać także w portalach o tematyce ślubnej – często można tutaj trafić na polecenia wykonawców sprawdzonych przez inne Pary Młode lub redaktorów serwisu. Na takich stronach prezentowane są galerie zdjęć ślubnych, co pozwala szybko znaleźć autora fotek, których styl najbardziej przypadnie nam do gustu.

Wybór fotografa ślubnego – co wziąć pod uwagę?

Pierwszym krokiem podczas porównywania ofert różnych fotografów ślubnych jest przejrzenie ich portfolio lub galerii. Pary Młode zwykle nie są ekspertami potrafiącymi profesjonalnie ocenić kadrowanie, naświetlenie zdjęć i inne szczegóły techniczne. Jednak album ślubny ma przede wszystkim wpisywać się w gust Panny Młodej i Pana Młodego, dlatego na podstawie portfolio fotografa każda para oceni, czy jego styl jej się podoba, czy jednak chodzi im o zupełnie coś innego.

Aby wybór był w 100% trafiony, warto porównać nie tylko kilka lub kilkanaście najlepszych ujęć. Każdy fotograf chce przyciągnąć Klientów, dlatego do galerii, która jest jego wizytówką dobiera zdjęcia, które wyszły mu idealnie.

Pełny obraz stylu i kunsztu fotografa łatwiej ocenić na podstawie całego materiału, który przekazuje on swoim Klientom (ślubnego albumu zawierającego ujęcia z przygotowań, uroczystości zaślubin, zabawy weselnej, sesji plenerowej). Taki materiał zwykle można znaleźć na blogach dostępnych na stronach fotografów (często profesjonaliści tworzą również zakładki zatytułowane „Historie ślubne”).

Jakie pytania zadać fotografowi podczas spotkania przede weselem?

Spotkanie z fotografem ma na celu omówienie kwestii formalnych i podpisanie umowy. Informacje na temat zakresu usług zwykle dostępne są na stronie fotografa, ale często Pary Młode dopytują o szczegóły. Warto ustalić, co obejmuje cena sesji lub wybranego pakietu. Często pojawiają się pytania:

  • Od której do której fotograf pracuje?
  • Ile zdjęć Państwo Młodzi otrzymają w postaci odbitek?
  • Czy cena obejmuje zdjęcia na płytach lub innych nośnikach elektronicznych?
  • Czy fotograf przygotuje galerię online?
  • Jakim sprzętem są robione zdjęcia?
  • Kiedy odbywa się sesja plenerowa?
  • Czy fotograf dostarczy rekwizyty na plener?Kwestie formalne to jednak tylko część spotkania. Powinno ono stać się okazją do oceny sposobu bycia fotografa, wzajemnego zapoznanie się, dzięki któremu wspólna praca będzie przebiegać profesjonalnie i w miłej atmosferze.
    Ciekawą alternatywą, która może przemawiać za wyborem konkretnego wykonawcy jest zaproponowanie zdjęć próbnych.
(86 wszystkich odwiedzin, 1 odwiedzin dzisiaj)

NA SKRÓTY


Tagi
Mapa strony

Kontakt


Hotel Warszawa Venecia Palace®
ul. Kasztanowa 44
05-816 Michałowice-Warszawa Polska
Telefon: +48 22 723 89 98
Mobile: +48 609 773 775
E-mail: hotel@veneciapalace.pl